Erdoğan, Haniye’yle ‘Gazze ateşkesi’ni görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hamas’ın Gazze’de ateşkes teklifini kabul ettiğini açıklamasının ardından Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniyye’yle telefonda görüştü.

Katarlı ve Mısırlı arabulucularının girişimiyle süren İsrail ile ateşkes görüşmelerinin olumlu sonuçlandığını duyurulmasının ardından yapılan görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı.

Erdoğan görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “Kabine toplantımız öncesi Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Sayın Heniyye ile görüşmemizde Gazze’deki çatışmaların ve şiddetin sona erdirilmesi için ortaya konan çabaları ele aldık. Hamas’ın ara buluculardan aldığı ateşkes önerisini onaylamasını değerlendirdik.

Hamas’ın Türkiye’nin telkinleri ile verdiği kararı olumlu bulduğumuzu ifade ettiğim görüşmede, İsrail’in de kalıcı ateşkes için adım atması gerektiğini vurguladık. Batılı ülkeler başta olmak üzere tüm tarafları, ateşkes için İsrail’e gereken baskıyı yapmaya çağırıyorum.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x