Erkek Sanılan Hipopotamının 7 Yıl Sonra Dişi Olduğu Ortaya Çıktı

Bakıcılar, 12 yaşındaki Gen-chan adlı hipopotamın tipik erkek davranışlarını sergilemediğini fark ettikten sonra bir DNA testi yapıldı.

Gen-chan, 2017’de Meksika’dan Osaka’daki hayvanat bahçesine getirilmişti ve gümrük belgelerinde erkek olduğu belirtiliyordu.

‘ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Hayvanat bahçesi, durumun fark edilmesinin ardından “Gen-chan’a rahat bir ortam sağlanabilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Osaka’daki Tennoji Hayvanat Bahçesi, Gen-chan’ın gerçek cinsiyetiyle ilgili haberleri kendi internet sitesinde doğruladı.

‘ERKEK OLDUĞU SANILDI, BELGESİ SORGULANMADI’

Gen-chan, beş yaşındayken Meksika’daki bir Afrika Safari parkından getirildiğinde erkek olduğu belirtilmişti. Açıklamada, o dönem Gen-chan’ın hala yavru olduğu ve belgelerinin sorgulanmadığı ifade edildi.

BAKICILAR ŞÜPHELENDİ

Ancak bakıcılar, Gen-chan’ın yaşının ilerlemesiyle birlikte açıkça erkek cinsel organlarına sahip olmadığını fark edince şüphelenmeye başladı.

Osaka Tennoji Hayvanat Bahçesi’nden bir sözcü, Gen-chan’ın dişi hipopotamlara kur yapmak ya da alanını belirlemek için kuyruğunu sallayarak etrafa dışkı yapmak gibi tipik erkek hipopotam hareketlerini sergilemediğini belirtti.

Mainchi gazetesine göre, hayvanat bahçesinin Müdür Yardımcısı Kiyoşi Yasufuku, “Cinsiyetinin teyit edilmesinin öneminin farkındayız ve bu tür hataların gelecekte yapılmamasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Hayvanat bahçesi, Gen-chan’ın adının değişmeyeceğini de duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x