Terra Kurucusu İçin Karar Verildi: LUNA ve LUNC Tepki Verdi!

Terra kurucu ortağı Do Kwon, Terra’nın çöküşüyle bağlantılı Menkul Kıymet Dolandırıcılığı ve Yatırımcıları Ağır Zarara Uğratma gibi çok sayıda suçlamayla karşı karşıya. Güney Kore, bugün Kwon’un iadesi için Interpol’den acil yardım istedi. Bu gelişmelerin ardından son gelen haberlere göre Karadağ Mahkemesi Kwon’un Güney Kore’ye iadesine karar verdi. Bu haber, Terra ekosisteminin tokenleri olan LUNA ve LUNC fiyatlarını kuzeye itti.

Do Kwon Güney Kore yolcusu, Terra tokenleri yükseldi!

Terra kurucu ortağı Do Kwon şu anda Terra ekosisteminin Mayıs 2022’deki çöküşüyle bağlantılı olarak menkul kıymet dolandırıcılığı da dahil olmak üzere çok sayıda suçlamayla karşı karşıya. Bugün ilk gelişmede, Güney Kore Ulusal Polis Teşkilatı, Do Kwon’un iade davasına Interpol’ün müdahalesini resmen talep etti. Bu gelişmenin ardından gelen haberlere göre, Karadağ Mahkemesi Kwon’un Güney Kore’ye iadesine karar verdi. Bu haberin ardından Terra ekosisteminin tokenleri LUNA ve LUNC fiyatları kırmızı bölgeden sıçradı. LUNA, gün içinde düştüğü 1,07 dolar seviyesinden 1,23 dolara fırladı. Bunun ardından bir miktar irtifa kaybetse de haya yeşil bölgede ilerliyor.

LUNA günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Terra ekosisteminin diğer tokeni LUNC da yükselişe geçti. Token, yeşil bölgeye ulaşamasa da kayıplarının kısmen telafi etti. LUNC, gün içinde 0,0001842 dolardan 0,000197 dolara sıçradı. Daha sonra bir miktar güneye kaydı.

Güney Kore’nin savunması

Güney Kore polis teşkilatı 7 Mart’ta proaktif bir yaklaşım sergiledi. Bu bağlamda, Interpol Genel Sekreterliği’ne yazılı bir mektup gönderdi. Mektupta, menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamasıyla karşı karşıya olan Do Kwon’un iadesi için yardım talep edilen elektronik bir belge de yer aldı.

Suçluların iadesinde aksaklıklar

Karadağ mahkemesi, daha önce Do Kwon’un ABD’ye iade kararını iptal etti. Böylece, yeni bir aksilik ortaya çıktı. Kwon’un savunmasının temyiz başvurusu üzerine alınan kararda iade kararının geçerliliği sorgulandı. Savunma, mahkemenin ilk kararının ABD ve Güney Kore arasındaki iade taleplerinin sırasına ilişkin yanlış bilgilendirmeden etkilendiğini savundu.

Interpol Terra kurucusu için kırmızı bülten yayınladı

Kwon’un Eylül 2022’de tutuklanmasından önce bile Güney Koreli yetkililer Interpol’den “kırmızı bülten” çıkarmasını talep etmişti. Daha önce Coinpedia News, Interpol’ün Do Kwon’un aranması ve tutuklanması için Kırmızı Bülten yayınladığını bildirmişti.

Geçen yıl Mart ayında Karadağ polisi Kwon’u Podgorica havaalanında tutukladı. Tutuklamada Kosta Rika ve Belçika belgeleri de dahil olmak üzere sahte pasaportlar ortaya çıktı. Bunun üzerine Karadağ polisi eski Terra CEO’su ve bir suç ortağını sahtecilik iddiasıyla resmen suçladı. Ayrıca, Podgorica’daki bir mahkemede yasal işlemlerin başlatılmasına zemin hazırladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x